Panele podłogowe – drewniane czy laminowane?

 
Szybki i stylowy pomysł na podłogi – panele podłogowe cieszą się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem. Można podzielić je zasadniczo na dwa rodzaje, a mianowicie panele drewniane i laminowane. Czym różnią się pomiędzy sobą?
 
Jeżeli chodzi o szybkie wykończenie podłogi, nie ma lepszego wyboru niż panele. Zanim jednak wybierzemy się na do sklepu w celu znalezienia tych najlepszych, warto dobrze zapoznać się z różnymi propozycjami – ceny paneli wahają się od 20 do nawet pond 500 złotych za metr kwadratowy. Jeżeli chcesz zakupić panele podłogowe Warszawa jest jednym z miast, gdzie działa wiele firm oferujących szeroką paletę.
 
Panele podłogowe drewniane
Tego rodzaju panele składają się z dwóch lub trzech warstw – nawierzchnia to cienkie deseczki drewniane z drewna europejskiego, rodzimego lub drewna egzotycznego. Warstwa środkowa i spodnia składają się z drewna niższej jakości, zwykle iglastego. Dzięki warstwowej konstrukcji panele drewniane są bardziej odporne na odkształcania, pękanie i rozsychanie.
 
Najczęściej panele podłogowe warstwowe z drewna są od razu pokryte woskiem, olejem lub lakierami, dlatego nie ma potrzeby nakładania tych preparatów już po ułożeniu podłogi. Nadaje się ona do użytkowania od razu. Nie wszystkie panele drewniane można cyklinować – jest to zależne od grubości wierzchniej warstwy, która powinna mieć co najmniej 4 milimetry.
 
Panele podłogowe laminowane
Są to panele, które składają się także z kilku warstw między innymi płyty HDF, MDF lub wiórowej, podkładu zapobiegającego zawilgoceniu, a od góry są one wykończone laminatem – wydrukowanym na papierze zdjęciem, na przykład z wzorem drewna, kamienia, płytek. Laminat zabezpieczony jest też specjalnymi warstwami chroniącymi panele przed zniszczeniem.
 
Podłóg z paneli nie można odnawiać – również nie podobają się każdemu, ponieważ nie mają naturalnego wyglądu drewna. Niezaprzeczalnym atutem paneli laminowanych jest jednak ich niska cena. Jeżeli chcesz kupić takie panele podłogowe Warszawa jednym z miast, gdzie znajdziesz je w wielu sklepach.